Piramida holograficzna — jak działa tajemnicze odbicie rzeczywistości?

Holografia to technika polegająca na zapisie obrazu obiektu w 3D pozwalająca na zapewnienie dokładnej rejestracji obrazu wraz z jego wymiarami przestrzennymi. Jednym z ciekawszych sposobów na prezentację obiektów w trójwymiarowej przestrzeni jest piramida holograficzna 3D, która stosowana jest do intrygującego prezentowania różnego rodzaju produktów czy obiektów. Jej zastosowanie pozwala bowiem na uatrakcyjnienie ekspozycji, a także przygotowywanie nietuzinkowych pokazów podczas prezentacji czy innych wydarzeń. Jednak czym jest i jak działa piramida holograficzna? Jak zrobić piramidę holograficzną 3D i gdzie najczęściej wykorzystywany jest ten sposób prezentacji obiektów?

Piramida holograficzna — jak działa? 

Piramida holograficzna to piramida o ściętym wierzchołku, w której wiązki światła laserowego umożliwiają wyświetlanie trójwymiarowego obrazu przedstawiającego dowolny przedmiot czy obiekt. Stanowi ona jedną z najciekawszych koncepcji hologramu — piramida holograficzna 3D pozwala bowiem na zaprezentowanie przygotowanej animacji ze wszystkich czterech stron piramidy, a prezentowany w ten sposób obraz idealnie odwzorowuje dany model. Przy czym przedstawiany obiekt wygląda jakby lewitował wewnątrz plastikowej, przezroczystej piramidy, co przekłada się na niezwykle intrygujący efekt pozwalający na nietuzinkową oraz niezwykle atrakcyjną i efektowną prezentację danego elementu. 

Piramida holograficzna — jak zrobić ją w domowych warunkach?

Piramida holograficzna stanowi jeden z ciekawszych sposobów na prezentację produktów i obiektów, który z łatwością można przygotować w warunkach domowych oraz móc cieszyć się hologramem stworzonym z użyciem telefonu. Aby własnoręcznie zrobić piramidę holograficzną, wystarczy postępować zgodnie z następującymi krokami: 

  • narysowanie na papierze graficznym trapezu równoramiennego;
  • wycięcie figury narysowanej na papierze; 
  • przerysowanie przygotowanej figury na przeźroczystej, sztywnej folii lub plastikowej płycie;
  • wycięcie czterech trapezów przy pomocy ostrego noża technicznego;
  • połączenie ze sobą taśmą lub klejem czterech elementów w piramidę ze ściętym wierzchołkiem; 
  • włączenie filmu wyświetlającego podzielony na cztery części obraz, który przeznaczony jest do wyświetlania projekcji trójwymiarowych. 

Kierowanie się tymi krokami pozwala na stworzenie piramidy holograficznej oraz cieszenie się  prawdziwą iluzją hologramu 3D w ciemnym pomieszczeniu. Jednak rozwiązanie to nie sprawdzi się w oświetlonej przestrzeni czy hali wystawienniczej. 

Piramidy holograficzne 3D i ich zastosowanie — gdzie są wykorzystywane?

Piramida holograficzna 3D to innowacyjne rozwiązanie, które przy pomocy wiązek światła laserowego może wyświetlać trójwymiarowe obrazy dowolnym przedmiotów — wymiary piramidy holograficznej są niewielkie, dlatego w głównej mierze wykorzystywana jest ona do prezentacji mniejszych elementów czy obiektów prezentowanych w pomniejszonej skali. Hologramy 3D kreowane przy ich pomocy w głównej mierze znajdują swoje zastosowanie branży reklamowej, handlu czy kulturze. Pozwalają one bowiem na efektowną prezentację produktów i obiektów znajdujących się w muzeach, butikach, sklepach, centrach handlowych czy restauracjach. Piramidy holograficzne mogą także stanowić ciekawy element i pewne urozmaicenie przygotowywanych prezentacji czy pokazów mody, koncertów, eventów branżowych i innych organizowanych wydarzeń.

Next post Czym jest video mapping 3d – wyjaśniamy pojęcie